Jednoho dne mi v mailové schránce přistál dotaz z vedení RUŠky s otázkou, jaké problémy nejčastěji řeší mí klienti. Uvědomila jsem si, že jsem se nad tím nikdy nezamýšlela, ale zároveň to vzbudilo moji zvědavost, tak jsem si prošla své poznámky a vytvořila takovou moji malou statistiku.
1.
Na prvním místě jsou to problémy s rodiči, od špatných vztahů, nenávisti až po to, že už jsou rodiče (nebo jeden z nich) staří a nesnesitelní a klient se teďka má o ně starat a nechce a má výčitky.
2.
Na druhém místě jsou partneři a partnerky a trable s nimi, potažmo, pocity viny, když mám partnerku a milenku. Pak taková tak klasika, že chci aby byl takový nebo makový a on/ona není. Věnují se moc práci nebo moc žárlí nebo zase partnerky mají raději děti než ty svoje chlapy.
3.
Třetí místo patří strachům a fóbiím všeho druhu. Nejvíce je to strach z lidí, nekurióznější byl strach z “babičky Granny s červenýma očima”. Běžně s klienty řešíme strach ze smrti, z řízení auta, z operace, z rakoviny atd.
4.
Dál to jsou špatné vztahy se sourozenci. Rodiče často mají jednoho radši, srovnávají sourozence a ti se pak nemají rádi, nepřejí si, škodí si a v dospělosti se to snaží srovnat.
5.
Na pátém místě jsou zdravotní problémy – rakoviny, problémy s očima, pupínky, vyrážky. Nejčastěji lidé řeší alergie a astma, tady jsem expert, taky jsem doma nemohla dýchat, tak přesně vím o čem mluví 🙂
6.
Šestá je sebehodnota a sebevědomí, lidé si o sobě myslí, že nic neumí a nic neznamenají, že všichni ostatní jsou lepší a trápí se tím.
7.
Na dalším místě je trojice “práce”. Práce, to jsou problémy s prací a v práci. Od blbých šéfů po to, že klient neví, jak změnit práci.
8.
Dále to jsou různě silné pocity úzkosti.
9.
Smrt a neschopnost se s ní vyrovnat, přijmout ji jako součást života.
10.
Následují problémy s dětma, s jejich výchovou, neposlušností, pak jsou nevděční, když jsou starší. Strach o ně a jejich budoucnost. Rodiče jim něco krásného naplánují a ty “hrozné” děti si jdou svou cestou 😉
11.
Klienti řešili šikanu, ať na pracovišti nebo jejich děti ji zažívají ve škole.
12.
Špatné vztahy k tchánem a tchýní, mladí řeší, že se s nimi nedá být a starší zase, že se o ně nechtějí starat, protože se s nimi nedá domluvit.
13.
Samota, neschopnost najít partnera/ku, kamarády, rodiče mě nemají rádi, nikdo mě nemá rád.
14.
Pokusy o sebevraždy, ať vlastní nebo někoho blízkého.
Tady končí žebříček, to co je dál s tím jsem se setkala jen párkrát.
Klienti dále řeší zadrhávání v řeči, koktavost, sexuální obtěžování, znásilnění, rozvody, nespavost, alkoholismus, vztah sám/sama k sobě, neschopnost říkat věci na rovinu, pocity, že život je boj. Taky řeší prarodiče, týrání zvířat, peníze, tloušťku, potraty, neschopnost otěhotnět, neschopnost říct “miluju tě”, jiného zase nebaví žít, neschopnost učit se nové věci, neschopnost zastavit se a nic nedělat. Jiným vadí, že jsou agresivní, že nenávidí lidi. Další se chtějí zbavit kouření nebo přejídání se, někdo si chce přestat kousat nehty a jiný se zorientovat ve své sexualitě.